Kullanım Klavuzu

Kutu Ambalaj İçinde Bulunanlar:

  • Strafor Köpük Koruması ( Strafor Köpük Korumasını Çıkartıp Atmanızı Tavsiye Etmiyoruz.)
  • Kuluçmak Kuluçka Makinesi
  • Güç Kablosu
  • Talimat kitapçığı (Kullanım Klavuzu)
  • Fatura  ( Garanti Belgesi olarak geçerlidir )

DİKKAT: İklim hava  farkından dolayı nadiren Kuluçka Makinesi'nin ısı göstergesi ile Kuluçka Makinesi'nin gerçek iç ısı farkı çıkabiliyor. Lütfen ilk kurulumda harici bir termometre ile de ölçüm yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer fark tespit ettiyseniz lütfen  KULUÇMAK KULUÇKA MAKİNALARI Teknik destek hattımızı arayınız.

Açıklama:

1.       Yumurta Koymadan önce makineyi test ediniz.

2.       Sıcaklık ayarını yapınız (harici dijital termometre)

3.       Sıcaklık alarm parametre ayarları (AL ve AH).

4.       Nem alarm parametre ayarları (AS).

5.       Sıcaklık sensör göstergesinin kalibrasyonu (CA).

6.       Sıcaklık Üst ve alt limit ayarı (LS ve HS).

7.       Isıtma ünitesi (HD ve HÜ).

8.       Ekran Sembolleri.

9.       Kuluçka makinesi kullanma.

İlk kullanma talimatı:

1.       Kuluçka makinesi açarak en altta bulunan X şeklinde  olan su kanallarını taşmayacak şekilde hafif ılık suyla doldurun

2.       Kapak bölmesinde bulunan kabloyu yumurta viyolunda'ki motor soketine takın.

3.       Kuluçka Makinası' nın panosunda bulunan sokete elektrik kablosunu Takın.

4.       Güç kaynağını açın.

5.       Cihazınız çalışmakta şimdi.

6.       Düşük sıcaklık / ve düşük nem nedeniyle bir alarm sesi duyacaksınız.

7.       Alarmı susturmak için “ – “ düğmesine basın ve altta'ki değerleri kontrol ediniz ve gerekirse değiştirin.

8.       2. 3 saat kadar kuluçka makinesini çalışmaya bırakın.

Sıcaklık ayarı:

1.       İlk kez “SET” düğmesine basınız.

2.       “+” veya “-” İstenilen sıcaklığı seçiniz.

3.       Çıkmak için bir kez daha “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık alarmı parametre ayarları: (AL ve AH)

Sıcaklık alarm ayarı istenilen ısı ayarının  1 derece alına düşünce veya 1 derece üzerine çıkınca devreye girecek şekilde fabrika ayarlı gelmektedir. 

Bu yeterli ve bu ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmanız gerek yoktur.

1.       Düşük sıcaklık alarm parametre ayarı.

2.       3 saniye “SET” düğmesine basılı tutunuz.

3.       Sıcaklık “AL” ekranda görünene kadar “+” veya “-” ye basınız.

4.       “SET” düğmesine kısa şekilde basarak değerin içine girin.

5.       “+” veya “-” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü'ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Yüksek Sıcaklık alarmı parametre ayarı: (AH)

1.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.

2.       Sıcaklık “AH” ekranda görünene kadar “+” veya “-” ye basınız.

3.       “SET” düğmesine kısa basınız.

4.       “+” veya “-” istediğiniz üst alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Nem alarmı parametre ayarları: (AS)

Nem alarmı %45 nem ayarında fabrika çıkışlı gelmektedir. Alttaki ayar sistemi ile nem değerini 18 günlük gelişim evresinde %50-55’e yükseltmeniz gerekmektedir.

1.       Düşük nem alarm parametre ayarı. (AS)

2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutun.

3.       Sıcaklık “AS” ekranda görünene Kadar “+” veya “-” ye basınız.

4.       “SET” düğmesine basınız.

5.       “+” veya “-” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa şekilde basın.

Sıcaklık ölçümleme okuma sensörü: (CA)

Termometre doğru okuma “0” derece olarak ayarlanır. Eğer sıcaklık kalibre okuma harici termometre kullanarak yanlış olduğunu fark ettiyseniz, altta verilen bilgilere göre ayarlayın.

1.       Sıcaklık ölçümü sensorü kalibrasyonu.

2.       3 saniye “SET” düğmesine basılı tutun.

3.       Sıcaklık “CA” ekranda görünene kadar “+” veya “-” ye basın.

4.       “SET” düğmesine basın.

5.       Doğru ölçüm ayarlamak için “+” veya “-” ye basın.

Kuluçka Makinası ısısı çok düşük veya yüksek ise, ayarı harici termometre kullanarak okumaları arasında fark olduğunda CA dan kalibre edilmeli. Kuluçka makinası sıcaklık okuması için, yüksek ve normal değeri (belirten “+” ve “-“)  ile ayarlanmalıdır. Kalibrasyonu ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa  şekilde basın.

Sıcaklık Üst ve alt limit seti. (HS ve LS)

HS – (Yüksek Ayar) ve LS – (Düşük Ayar). Kuluçka makinası sıcaklık ayarı istenen sıcaklık ayarının ayar aralığı sınırını ayarlamak HS 38,0 olarak ayarlanır ve LS 36,5 olarak ayarlanırsa, tavsiye edilen sıcaklık ise 37,2 arası 37,8 değişmektedir, bu yüzden bile minimum sıcaklık 36,5 ile sınırlı olacaktır. Yüksek ayar 37,5 sınırına gider.

Isıtma ünitesi: (HD ve HÜ)

Parametre HD (011) ve HU (018), fabrika ayarlı gelmektedir ve kullanıcı tarafından değiştirilmesine gerek yoktur.

HD – Varsayılan ayar 11 derecedir. 1~80 derece aralığı istenilen sıcaklık ayarına (kuluçka sıcaklık ayarı) ayarlanabilir. İstenilen dereceye getirmek için ısıtıcı güç kontrolü ile devreye alabilirsiniz.
HU – Varsayılan ayar 18 derecedir. 1~90 derece aralığı istenilen sıcaklık ayarına (kuluçka sıcaklık ayarı) ayarlanabilir. İstenilen dereceye getirmek için ısıtıcı güç kontrolü ile devreye alabilirsiniz.

Ekran Sembolleri:

Numara

Sembol

Açıklama

Fabrika ayarları

3.1 (yukarıda)

AL

Düşük sıcaklık alarmı parametre ayarı

1oC

3.2 (yukarıda)

AH

Yüksek sıcaklık alarmı parametre ayarı

1oC

4.1 (yukarıda)

AS

Düşük nem alarm parametresi ayarı

45%

5.1 (yukarıda)

CA

Sıcaklık sensoru okuma kalibrasyonu

0oC

6 (yukarıda)

HS

Sıcaklık yüksek sınır ayarı

39.5oC

6 (yukarıda)

LS

Sıcaklık düşük sınır ayarı

30oC

7 (yukarıda)

HD

Isıtma başlaması

11

7 (yukarıda)

HU

Isıtma durması

18

 

Kuluçka Makinası kullanımı:

1.       Düzgün çalıştığını görmek için makinayı sınayın.

2.       Yumurta bölmesindeki kontrol fişini yumurta tepsisindeki sokete takınız.

3.       Yerel nem düzeylerine bağlı olarak 1 ya da 2  x şeklindeki su kanallarını doldurun.

4.       Yumurtanın sivri tarafı aşağıya gelecek şekilde koyun.

5.       Kapağı kapatın ve makinayı çalıştırın.

6.       Sıfırlamak ve günlük sayacı “0” dan başlatmak için (yeşil düğmeye sol tarafta) sıfırlama düğmesine basın. (Geri sayım 01:59 de çevirme duracaktır).

7.       Nem göstergesine göz atininiz ve gerektiğinde su kanallarını doldurun. her dört günde bir su takviyesi yapmanız gerekir.

8.       18. günlük gelişim dönemi sonunda viyol'u çıkartmanız gerekir, altta bulunan çıkım sepetinin üstüne yumurtaları yerleştiriniz.

9.       Aynı zamanda, nem değerini arttırmak için su kanalını doldurmanız önemlidir. Civcivlerİn kolay şekilde çıkabilmesi için nem değerini yükselterek yumurta kabugunun yumşamasını sağlamamız gerekmektedir.

10.   Civcivler yumurtadan çıkmaya başladığı anda kapağı asla açmayın. Açarsanız makina içerisindeki nem düşer tekrar aynı nem aynı ısıyı yakalamak zaman alır. Yumurta kabuklarının kurumasına civcivlerin üşümesine sebep olur, dolayısıyla civcivlerin yumurta zarına yapışmasına neden olur. birçok olumsuzluk doğurur. civcivler kuruyana kadar beklemenizi öneriyoruz.

Kuluçkacılık ipuçları:

Yumurta ve Kuluçka hijyeni:

Uygun hijyen iyi kuluçka sonuçlarını elde etmektedir. Kötü hijyen ise ilk 10 günlük sürede yumurta içinde canlılaşmış civcivlerin ölümüne neden olur. Sadece temiz yumurtaları kuluçka makinesi'ne yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. yumurta Kirli ise ideal ısı ve nem koşullarında hastalıkların potansiyel taşıyıcılarıdır. Eğer, kirli yumurta varsa ( soguk olmayan hafif ılık) su ile yıkayın ve temiz bir bez kullanarak yıkadıktan sonra  yumurtaları kurutun. çok büyük ve çok küçük yumurtalar kuluçka için ideal degildir, mümkün oldugunca yuvarlak yumurtaları koymanızı tavsiye etmiyoruz, söbü yumurtaların sivri ucu aşagıya gelecek şekilde yerleştirin.

Soğuk suda yumurtayı yıkamayın ve uzun zaman su içerisinde bırakmayın en hızlı şekilde temizlemeye çalışın, Fazla su altında bekletmeniz yumurta içi emru ölümüne sebep olur çıkım sayısını olumsuz etkiler, ve yumurta kabuğu ile bakteriyel penetrasyona teşvik eder.

Yumurtayı hijyeninde diğer yardımcı yıkama ürünlerde tavsiye edilir. Uygun bir fümigan (her bir uygulama için uygun miktarlarda için Tablo 1 ‘e bakınız), formalin (hacim ile), 1.5 parça potasyum permanganat (Condy’s kristaller) 1 parçası karıştırılmasıyla yapılmıştır ve formaldehit gazı vardır. Kuluçka katlarına bir tabak kimyasallar yerleştirin. İlk yemeğin içine şekerli su yerleştirin ve sonra bunun üzerine formalin dökün. Hızlı şekilde kuluçkanın kapağını kapattınız. Doğru tütsülemek için, doğru sıcaklık ve nem ile normal makineyi çalıştırın. 20 dakika sonra kapağı açınız ve bir kaç dakika için makineyi havalandırın.

Sağlıklı stok:

Bazı hastalıklar yumurta yoluyla bulaşabilmektedir, sadece sağlıklı bir sürüden kuluçkalık yumurta almanızı taysiye ediyoruz. Yumurta bulaşıcı hastalıklar ise salmonella enfeksiyonları, tavuk tifo ve Mycoplasma gallisepticum en fazla görünmektedir. Hastalığı ile enfekte kuşlar tarafından atılmıştır yumurtalar doğurganlıkta başarısız olabilir. Bazı kuşlar kuluçka sırasında ölebilir ve ölüm taşıyıcıları olarak hareket edebilirler ve sağlıklı civcivleri enfekte edebilirler. Kaynağı belli olmayan döllü yumurta olduguna emin olmadıgınız yumurtaları kuluçka makinası'na koymanızı tavsiye etmiyoruz. aksi takdirde çıkım oranı düşük olacaktır.

Önemli Notlar:

Kuluçka makinesi'ni 2. 3 saat çalışmaya bıraktıktan sonra belirtmiş olduğumuz değerlere ancak ulaşacaktır. Isı hızlı şekilde normal değerlere ulaşır, fakat su suguk oldugu için nem değeri daha geç önerilen orana ulaşır. Kuluçka Makinesi' ni oda sıcaklığı ortamında kullanmanızı ve doğrudan beton veya ısıyı çekecek zemine koymamanızı Öneririz. Kuluçka Makinası' ni koli içerisinde bulunan koruyucu beyaz strafor köpüğün içerisine yerleştirmenizi ve hava delikleri ile su ilave deliklerinin hizasına kalem kalınlıgında bir malzeme ile  delik açmanızı tavsiye ediyoruz.
Elektrik kesintilerinde ise Kuluçka Makinesi'ni invertör ile beslemek veya kapağını 2 cm aralayacak şekilde bir parça yerleştirmeniz ve üzerine sogumasını önleyici çarşaf veya battaniye  ile sıcaklığı koruyun. yumurataların kendi ısıları kolayca sogumayacak, bu işlem yaklaşık 4-5 saat yumurtaları koruyacaktır.

 &